خبرگزاری فارس: جلیلی‌دوست: شمایل تعزیه را در «مجلس مختلف خوانی» حفظ کردیم/ مخاطب این نمایش صرفا تئاتری‌ها نیستند

 مرتضی جلیلی دوست کارگردان نمایش «مجلس مختلف خوانی همین امروز» که امسال برای نخستین بار در جشنواره تئاتر دانشگاهی حضور دارد، در گفت وگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس عنوان کرد: ایده این کار توسط من و صبا نجاتی نویسنده کار اواخر آبان شکل گرفت و برای ماه بعد نسخه اولیه نمایشنامه آماده شد و بعد شروع به تمرین کردیم و نخستین جایی که متقاضی اجرا شدیم جشنواره تئاتر تجربه بود.

وی در ادامه افزود: بهمن ماه بازبینی مرحله اول و مرحله دوم صورت گرفت  و کار در جشنواره تجربه اجرا رفت و اتفاقات خوبی برایمان افتاد ، مثل تندیس گروهی بازیگری که هر 5 بازیگر کار گرفتند، تندیس نمایشنامه نویسی و تقدیر کارگردانی و موسیقی و اینکه جایزه بهترین بازیگری جشنواره تجربه را دریافت کردیم. پس از آن متقاضی جشنواره تئاتر دانشگاهی شدیم و خدا را شکر هم خبر آمد که انتخاب شدیم.

جلیلی دوست با اشاره به تلاش‌هایی که برای توجه به فضای نمایش داشتند، گفت: دراین نمایش از عناصر تعزیه استفاده کردیم، مثل اینکه همه اجراگران مرد هستند، تعزیه در یک پرده اجرا می‌شود، تعزیه طراحی صحنه به معنای طراحی متریال ندارد بلکه طراحی محیط و لباس و موزیک دارد سعی کردیم از همه اینها استفاده کرده و داستان جدید بسازیم که موضوع اصلی آن هم حول و حوش خود تعزیه می‌گذرد. پس ما با عناصر تعزیه فرمی ساختیم که مسئله آن درباره خود تعزیه است.

این کارگردان جوان در پاسخ به این سوال که آیا این اثر اقتباسی است،‌گفت: خیر ، اسم این کار را اقتباس نمی‌توانیم بگذاریم چون ما از یک گونه نمایشی ، نمایشی را استخراج می‌کنیم نه اینکه از مدیوم دیگری باشد البته  اسمش نمی‌داند چه می‌شود اما اقتباس و وام هم نمی‌شود، سعی کردیم کار را در چند لایه اجرا کنیم یک لایه پوسته ظاهری، یک لایه اتمسفر و یک لایه دغدغه نمایش ما است.

جلیلی یادآور شد: ما تلاش کردیم مخاطب‌هایی را که تئاتری هم نیستند جذب نمایش کنیم این نمایش یک پتانسیلی دارد اینکه درباره تعزیه است و شمایل ظاهری آن شمایل خود تعزیه است یعنی تبل، امام پوش، شمر پوش می‌بینیم ادبیات افراد به خود تعزیه خوان‌ها خیلی نزدیک است و این به خاطر قرابت ما با تعزیه است بنابراین صمیمیت بین مخاطب و کار زیاد می شود پس همه مردم حتی آنهایی که تئاتر نرفتند هم می‌توانند برای سرگرمی به این نمایش بیایند.

وی اظهار داشت: نکته دیگر هم ما موقعیت‌های جذاب داستانی را برای این نمایش درنظرگرفتیم که هر فردی حتی اگر تعزیه را هم نشناسد و به لایه‌های بعدی هم توجه نداشته باشد با این موقعیت های جذاب سرگرم می شود به خاطر همین می‌توانم بگویم مخاطب این نمایش صرفا تئاتری‌ها نیستند هر فردی می‌تواند از آن خوشش بیاید.

جلیلی دوست با بیان اینکه این نمایش شانس برگزیده شدن را دارد، گفت: نمایش در 57 دقیقه ، یک شنبه آتی (هفدهم اردیبهشت ماه) سالن استاد انتظامی ساعت 18/30 و 21 اجرا خواهد شد.

وی در ادامه گفت که نخستین بار است در جشنواره تئاتر دانشگاهی شرکت کرده هر  چند قبلا در تئاتر فجر و تئاتر منطقه‌ای حضور داشته، توضیح داد: اتفاق خوب امسال این است که تعداد کارهای خوب براساس آمار  زیاد است همینطور امسال با اینکه فراخوان دیر آمد و دبیر دیر انتخاب شد و خیلی‌ها نتوانستند به جشنواره برسند ، خود دبیرخانه و گروه اجرایی خوب عمل کردند و جشنواره منظم شد.

جلیلی یادآور شد: نکته منفی میزان کمک هزینه و پرداخت نشدن آن است با اینکه چند سال پیش هم یک میلیون کمک هزینه به گروه ها پرداخت می شد الان هم همین مقدار با وضعیت تورم ، هزینه دکور، لباس‌ها، رفت و آمدها و پوستر و بروشور و هزینه روز اجرا و ... ارائه می‌شود، همین مبلغ کم هم هنوز پرداخت نشده و نوشدار بعد از مرگ سهراب می‌شود. البته این بخشی مربوط به دبیرخانه و بخشی به وزارت علوم مربوط می‌شود چرا که وزارت علوم این پول را باید پرداخت کند.

نمایش مجلس مختلف خوانی همین امروز، نویسنده : صبا نجاتی، کارگردان : مرتضا جلیلی دوست، زمان نمایش : 57 دقیقه،‌ بازیگران : امیر شمس ، بهرام تیغ نورد، اسماعیل کمالی دهقان و عماد درویشی

مصطفا امیری، طراح لباس : صبا نجاتی، آهنگساز : متین حبیبیان، طراح صحنه : احمد طباطبایی، طراح پوستر و بروشور : علی صابونچی،‌دستیار کارگردان : شمیس پو شاه رضایی هستند.

خبرگزاری فارس
2017-10-01-04-56-08
فیلم «زاما» با اقتباسی از رمان حقیقی «آنتونیو دی‌بنِدِتو» اثر کارگردان توانا «لوکرِسیا مارتل» بعد از ۹ سال دوری از سینما است. به...
2017-05-15-06-05-52
نمایش «آیس‌لند» کاری از آیدا کیخانی به زودی در دو شهر کانادا به اجرا در می‌آید. به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نمایش «آیس لند» به...
2017-05-05-19-00-15
 مرتضی جلیلی دوست کارگردان نمایش «مجلس مختلف خوانی همین امروز» که امسال برای نخستین بار در جشنواره تئاتر دانشگاهی حضور دارد، در گفت وگو با خبرنگار...
2-17
فیلم‌‌های اکران دوم نوروزی با «تیک آف» و «نقطه کور» شروع شد که فیلم «تیک آف» با اقبال بهتری مواجه شد، اما همچنان فیلم‌های کمدی با اقبال بهتری روبه‌رو...
2017-05-05-18-48-09
به گزارش خبرگزاری فارس؛ بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، در اولین روز اجراهای بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی، که همراه با حضور...